środa, 31 grudnia 2014

Święty Mikołaj 2014

Kilka dni temu zagościł u nas  w świetlicy  Święty Mikołaj. Jak karze tradycja miał pełny worek prezentów, którymi obdarował wszystkich obecnych, a szczególnie nasze małe pociechy.
Przed obliczem Św. Mikołaja (fot. M.K)

Powitanie Św. Mikołaja w Michałówce( fot. M.K.)
Była to też okazja do złożenia sobie życzeń świąteczno-noworocznych i połamania się opłatkiem.






Pertraktacje w wyborze prezentu (fot. M.K)



W ten uroczysty wieczór był z nami wójt Bogdan SZYLAR, który życzył wszystkim mieszkańcom radosnych, prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym 2015 Roku.
Święty Mikołaj i wójt (fot. M.K.)
Uroczyste spotkanie zorganizowała prowadząca świetlicę środowiskową Spółdzielnia Socjalna "DOBRY DZIEŃ" wraz z rodzicami.
 Była to kolejna integracyjna impreza jaka miała miejsce w Michałówce od czasu otwarcia  świetlicy środowiskowej.
Wspólna fotografia ze Świętym Mikołajem (fot. M.K.)

środa, 24 grudnia 2014

Życzenia świąteczne

Michałówka, Boże Narodzenie 2014 roku


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
kierujemy do Państwa najserdeczniejsze życzenia radosnych, spokojnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
 w Nowym 2015 roku. 
                                                                                                                 Rada Sołecka
                                                                                                             i Sołtys Michałówki



                                                                                      

środa, 22 października 2014

PIKNIK RODZINNY w MICHAŁÓWCE

Pieczenie kiełbasek (fot. W.S.)

W sobotę 18 października br.  w Michałówce zorganizowany został piknik rodzinny. Jego uczestnikami były głównie dzieci uczęszczające do nowo otwartej świetlicy środowiskowej i ich rodzice, oraz wszyscy chętni którzy tylko przybyli na przyległy do świetlicy zorganizowany przez organizatorów dmuchany plac zabaw. W trwającym od godzin przedpołudniowych aż do zmroku pikniku wzięło udział ponad 100 osób, głównie dzieci i młodzieży. Organizatorami pikniku była prowadząca świetlicę środowiskową Spółdzielnia Socjalna "Dobry Dzień", która na co dzień prowadzi świetlicę oraz sołtys Michałówki.
Przerwa na popcorn (fot. W.S.)



Podskoki na dmuchanym zamku (fot. W.S.)



Organizatorzy pikniku zapewnili mnóstwo atrakcji dla licznie przybyłych dzieci i młodzieży. Do godzin popołudniowych wszyscy bawili się na nadmuchiwanej zjeżdżalni i zamku oraz w  basenie z piłeczkami. Można też było kosztować popcornu i napojów. A na zakończenie całej imprezy organizatorzy i rodzice przygotowali ognisko połączone z pieczeniem kiełbas i ziemniaków, a całość umilali  sami uczestnicy występują przy muzyce karaoke. Z wszystkich przygotowanych atrakcji nasze pociechy mogły korzystać bezpłatnie, jedynie rodzice zapewnili kiełbasę do pieczenia i chleb na ognisko, które było ostatnią atrakcją pikniku.

Ale pyszna kiełbasa...k (fot. W.S.)



Patrząc na zadowolone i uśmiechnięte buzie uczestników pikniku całą imprezę należy uznać za udaną. Jest to o tyle ważne iż to pierwsze tego typu spotkanie po otwarciu w dniu 15 września br. świetlicy środowiskowej  w Michałówce. Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od godz. 1400 do 1800, tj.  po zakończeniu przez dzieci młodzież zajęć dydaktycznych w szkole. 
Mamy czuwały nad wszystkim (fot. W.S.)

sobota, 9 sierpnia 2014

ZAPROSZENIE
NA ZEBRANIE WIEJSKIE
W DNIU 17.08.2014 ROKU.
W imieniu Rady Sołeckiej i własnym mam zaszczyt zaprosić Państwa na Zebranie Wiejskie, które odbędzie się w niedzielę 17 sierpnia  2014 roku o godzinie 19.00 w Świetlicy Wiejskiej. 
Zebranie poświęcone będzie bieżącym sprawom wsi i jej mieszkańców.


PORZĄDEK ZEBRANIA
1. Otwarcie zebrania i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Sprawozdanie Sołtysa z działalności Rady Sołeckiej za okres miedzy zebraniami.
3. Wypracowanie propozycji oraz podjęcie nowej uchwały w sprawie zmiany przeznaczenia środków z Funduszu Sołeckiego na 2014 rok na zakup do świetlicy mebli i urządzeń w kwocie 9600 złotych..
4. Wypracowanie propozycji oraz podjęcie  uchwały w sprawie podziału środków z Funduszu Sołeckiego na 2015 rok.
5. Dyskusja i wolne wnioski.
6. Zakończenie zebrania.

wtorek, 27 maja 2014

DZIEŃ DZIECKA W SOŁECTWIE MICHAŁÓWKA


ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW IX ROCZNICY NAWIEDZIN Św. TERENI 
W NASZEJ PARAFII
ORAZ OBCHODÓW DNIA DZIECKA W SOŁECTWIE MICHAŁÓWKA
MIEJSCE: MICHAŁÓWKA, KRZYŻ PAPIESKI, OGRÓD PLEBAŃSKI,
                    TRASA ROWEROWA

TERMIN: SOBOTA 31 MAJA 2014 r. -  GODZ. 15.00 - 21.00
                   NIEDZIELA 1 CZERWCA 2014 r. -  GODZ. 11.00 - 21.00





ORGANIZATORZY GWARANTUJĄ WSPANIAŁĄ ZABAWĘ I POGODĘ, CIEKAWE KONKURSY I ATRAKCYJNE NAGRODY.







SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
Dzień pierwszy-31 maja 2014 - sobota
15.00 Spotykamy się pod krzyżem Papieskim i tam śpiewamy Litanię do Matki Bożej a następnie idziemy z  pielgrzymką do św. Tereni w ogrodzie plebańskim w 9 rocznicę Jej odwiedzin w Wielkim Relikwiarzu w 2005 roku.
Każdy wcześniej zamawia dla siebie Różę u Angeliki Krupa, Dominiki Tomaszewskiej lub w kioskach przykościelnych którą składamy Świętej Patronce.
Jedna róża kosztuje 2,50 zł.
Uroczyste rozpoczęcie Dnia Dziecka
Rekreacja i zabawa od godz. 16.00 do 20.00
20.00 Apel Jasnogórski
Dzień Drugi- 1  czerwca 2014 -  niedziela
11.00 Rajd rowerowy szlakiem: Krzyż Papieski w naszej Parafii, kapliczka na Borowcach, Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej w lesie charytańskim, kościół w Laszkach i powrót przez Łazy Osiedle. Karty uczestnika Rajdu należy odebrać z kiosku i po zdobyciu 5 pieczątek złożyć w  biurze Michaliady /koło Figurki św. Tereni.
15.00 Msza św. w ogrodzie plebańskim o bł. dla Dzieci i Młodzieży, ale i Rodziców i Dziadków.  
16.00- 16.45 Śpiewamy razem z ks. Sylwestrem i Dzieciakami z Przemyśla
Od 17.00 przesłuchanie piosenki religijnej- II Edycja Michaliady 2014
Rekreacje, zabawy, loteria fantowa oraz kiełbaska z grilla, pizza, lody, itd.
20.00- Rozstrzygnięcie loterii – nagroda główna ROWER 2014, ufundowany przez Wydawnictwo „POWŚCIĄGLIWOŚĆ
I PRACA” prowadzone przez Księży Michalitów, którym składamy serdeczny, wielki „Bóg zapłać”. Rower naprawdę jest piękny! Warto o niego powalczyć. Kto zdobędzie wszystkie możliwe punkty
w
konkursach, turniejach i weźmie udział
w rajdzie, będzie miał zdecydowanie większą szansę na wygranie tej atrakcyjnej nagrody, która towarzyszy nam od samego początku czyli od 9 lat. 

poniedziałek, 12 maja 2014

OGŁOSZENIE W SPRAWIE PODATKU ROLNEGO II rata 2014 roku!
Informuję Państwa, iż opłaty z tytułu podatku rolnego (druga rata 2014 r.) przyjmowane będą w  świetlicy w środę i czwartek
14-15 maja 2014r. w godz. od 19.00 do 20.00 lub w innych godzinach w domu sołtysa. Proszę o zabranie ze sobą decyzji
o wymiarze podatku rolnego.

środa, 2 kwietnia 2014

DRAMAT WYSIEDLEŃ

TABLICA W MICHAŁÓWCE POŚWIĘCONA
„PAMIĘCI TRAGICZNYCH LOSÓW MIESZKAŃCÓW MICHAŁÓWKI W II WOJNIE ŚWIATOWEJ 1939-1945”
Michałówka to wieś położona na prawym brzegu rzeki San. Taka lokalizacja nie przyniosła szczęścia jej mieszkańcom w XX wieku. Podczas I Wojny Światowej, ze względu na bliskość Twierdzy Przemyśl walki w tej okolicy były szczególnie wyniszczające. Pozostałością po nich są m.in. cmentarze wojenne we wsi Piaski i Zaleska Wola. 
Cmentarz wojenny w Zaleskiej Woli-wejście (fot. W.S)

Cmentarz wojenny w Zaleskiej Woli-tablica informacyjna (fot. W.S)



Cmentarz wojenny we wsi Piaski (fot,W.S)

W czasie II Wojny Światowej historia wyjątkowo okrutnie obeszła się z mieszkańcami Michałówki. Powodem tego było jej strategiczne położenie wzdłuż Sanu.
Po napaści Niemiec Hitlerowskich (1 IX 1939 r.) i Rosji Sowieckiej (17 IX 1939 r.) na Polskę, Hitler i Stalin podzielili się polską, zawierając w Moskwie 28 IX 1939 roku „Układ o granicy i przyjaźni” (Aneks. p.3), na mocy którego, granica pomiędzy dwoma agresorami biegła wzdłuż Sanu, Bugu i Pisy.  Michałówka więc znalazła się pod okupacją sowiecką.
1 listopada 1939 roku Rada `Najwyższa Związku Socjalistycznej Republiki Radzieckiej włączyła okupowane ziemie polskie zajęte przez Armię Czerwoną po 17 września 1939 roku do Ukraińskiej i Białoruskiej SRR. W konsekwencji tych posunięć 29 IX 1939 roku wszyscy mieszkańcy przyłączonych terenów otrzymali obywatelstwo sowieckie. Wynikał stąd obowiązek służby wojskowej w Armii Czerwonej-armii okupanta.
8 X 1939 roku dozorowanie granicy powierzono oddziałom wojsk pogranicznych NKWD. Nielegalne przekraczanie granicy kończyło się śmiercią lub aresztowaniem. Osoby ujęte przy próbie przekroczenia granicy były osadzane w więzieniach pod zarzutem szpiegostwa. Po osadzeniu i skazaniu były wywożone do łagrów, w głąb Rosji Sowieckiej.
29 I 1940 roku Komitet Centralny WKP(b) zatwierdził wprowadzenie trzech stref wzdłuż granicy państwowej: 7,5 kilometrowej, 800 metrowej i 4 metrowej.. Następstwem tej decyzji była uchwała Rady Komisarzy Ludowych nr 289-127 „O ochronie granicy państwowej w zachodnich obszarach Ukraińskiej i Białoruskiej SRR .oraz „O wysiedleniu i przesiedleniu ludności z 800 metrowego pasa granicznego i oczyszczeniu całego terenu od budynków”. Ustalono że oczyszczenie terenu strefy granicznej USRR obejmie 229 wsi i miejscowości z 102 800 mieszkańcami. W obwodzie Lwowskim trzeba było wysiedlić poza strefę graniczną 950 gospodarstw z 16 miejscowości (4892 mieszkańców), a w z 40 miejscowości 2437 gospodarstw (11 922 mieszkańców).
Przesiedlenia powodowały ogromne straty materialne, społeczne, kulturowe i inne. Odłogiem pozostawała duża powierzchnia ziemi uprawnej. Rozebrano tysiące budynków mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej. Świadomie doprowadzono do trwałego rozbicia wspólnot wiejskich i sąsiedzkich, powodując nagłe zerwanie więzi społecznych.
Mieszkańcy Michałówki zostali przesiedleni do pobliskich Duńkowic, oraz do miejscowości Ożomka Mała, powiat Jaworów, Żółkiew, Mużyłowice k/Jaworowa i do wsi Polikrowy k/Podkamienia w powiecie Brody. Tutaj 12 III 1944 roku wielu z nich zostało zamordowanych przez UPA i żołnierzy ukraińskich z 14 Dywizji Waffen SS „Galizien”.
Wszystkie budynki rozebrano. Kościół zamieniono w stajnię. Na plebani umieszczono posterunek straży granicznej NKWD oddziału pogranicznego (Strażnica nr 92).

Linia Mołotowa-bunkier wzdłuż drogi do Charytan (fot. W.S)
Mimo istnienia w tym czasie wielkiej przyjaźni sowiecko – niemieckiej obydwie strony umacniały swoje granice. Niemcy przystąpili do budowy ziemnych wałów przeciwczołgowych. Sowieci rozpoczęli budowę bunkrów na tzw. „Linii Mołotowa” długości 1300 km, od Leska w Bieszczadach do Pałagi na Litwie. Przy budowie zatrudnionych było 160 tyś. żołnierzy, cywilów i specjalistów od umocnień. Wiele z tych obronnych budowli przetrwało do dzisiaj. Dwa bunkry m.in. można do dzisiaj podziwiać pomiędzy wsią Duńkowice i Piaski.
Linia Mołotowa-bunkier we wsi Piaski (fot. W.S)
















Tragiczne losy mieszkańców Michałówki w II Wojnie Światowej 1939-1945 zostały umieszczone zapisem na tablicy pamięci na placu kościelnym. Treść tablicy zredagowała Pani prof. Janina Marciak-Kozłowska przy współpracy mieszkańców Duńkowic i Michałówki.



Tablica "PAMIĘCI TRAGICZNYCH LOSÓW MIESZKAŃCÓW MICHAŁÓWKI W II WOJNIE ŚWIATOWEJ 1939-1945"
Głównym pomysłodawcą i wykonawcą całego przedsięwzięcia był proboszcza parafii w Michałówce ksiądz Krzysztof SZCZYGIELSKI, członek Rady Sołeckiej wsi Michałówka  Wojciech WRÓBEL i inni mieszkańcy, którzy tutaj nie są wymienieni. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy miała miejsce 29 września 2009 roku w dniu  tradycyjnego odpustu parafialnego, w uroczystość Świętego Michała Archanioła.
            Tekst pochodzi z książki pt. „W hołdzie bohaterom pomięci potomnym. Losy Narodu Polskiego w czasie II wojny swiatowej pod okupacja sowiecką i niemiecką we wspomnieniach, pamiętnikach i tablicach pamięci”.
Opracowanie: Janina Marciak –Kozłowska, wyd. „BUK”, Białystok 2012roku.
PS. Dziękuję Kazimierzowi Marciakowi, emerytowanemu nauczycielowi języka polskiego za pomoc w opracowaniu tego materiału.

Wiesław S.


piątek, 28 lutego 2014

OGŁOSZENIE W SPRAWIE PODATKU ROLNEGO I OD NIERUCHOMOŚCI


Informuję Państwa, iż opłaty z tytułu podatku rolnego
i od nieruchomości (pierwsza rata 2014 r.) przyjmowane będą w świetlicy w środę, czwartek i piątek
 12,13 i 14 marca 2014r. w godz. od 17.30 do 18.30 lub w innych       godzinach w domu sołtysa. Proszę o zabranie ze sobą decyzji o wymiarze podatku rolnego i od nieruchomości.

 
                      Świetlica i plac zabaw w Michałówce (fot. W.S)           
                                                                   SOŁTYS
WIESŁAW SANOWSKI



niedziela, 12 stycznia 2014

Przerwa w dostawie Energii Elektrycznej

Rejon Energetyczny informuję, że w dniach 13 i 14 stycznia 2014 roku (poniedziałek i wtorek)
 w godzinach od 7 do 15
nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej z uwagi na prowadzone
prace remontowo-konserwatorskie.
Stacja trafo nr 1 w Michałówce (fot. W.S)

Stacja trafo nr 1 w Michałówce (fot. W.S)